Jak dbać o parapetu z aglomarmuru?
przez Jarosław Szymkowicz · 11 czerwca 2019
Co to jest aglomarmur?
Aglomarmur to konglomerat składający się w 95% z odłamków skalnych spajanych w całość przy użyciu specjalistycznych żywic poliestrowych, stanowiących 5% produktu. Jako produkt z kamienia naturalnego występuje w szerokiej i bardzo zróżnicowanej gamie kolorystycznej. Dodatkowo aglomarmur daje możliwość tworzenia oraz powielania wzorów i kolorów, co jest jednym z jego podstawowych atutów w aranżacji i dekoracji wewnętrznej. Ze względu na różnice w strukturze materiału konglomeraty drobnoziarniste w stosunku do gruboziarnistych mają trzykrotnie mniejszą nasiąkliwość (absorpcję wody), dwukrotnie większą wytrzymałość na zginanie, o ok. 30% większą wytrzymałość na ściskanie. Fizyczno-mechaniczne właściwości aglomarmuru przewyższają często te charakterystyczne dla kamienia naturalnego. Jest to materiał wytrzymały na uderzenia i ścieranie, odporny na ekstremalne temperatury i lżejszy niż kamień naturalny. Mała absorpcja wody chroni aglomarmur przed poplamieniem i czyni go łatwym w pielęgnacji i utrzymaniu w czystości.
Podstawowa pielęgnacja parapetów z aglomarmuru
Dobrej jakości parapety z aglomarmuru posiadają gładką, jednolitą powierzchnię, którą łatwo utrzymać w czystości. Do codziennej pielęgnacji wystarczy więc miękka ścierka (najlepiej frotowa) oraz ciepła woda. Jeżeli okaże się to niewystarczające, można użyć wody z odrobiną płynu do naczyń bądź innego, delikatnego środka do czyszczenia, który będzie posiadał neutralne pH. Nie należy stosować silniejszych preparatów chemicznych, ponieważ mogą one spowodować zmatowienie powierzchni, a nawet uszkodzenie jej struktury. Jeżeli twój parapet wykonany z konglomeratu nie będzie narażony na długotrwałe kontakty z barwiącymi cieczami (np. kawa czy woda z odżywką do kwiatów), to przecieranie go wilgotną szmatką powinno w zupełności wystarczyć do codziennej pielęgnacji.
W specjalnych sytuacjach
Najskuteczniejszym sposobem na usuwanie zabrudzeń parapetów z aglomarmuru jest jak najszybsze reagowanie. W momencie rozlania wina czy innej substancji o właściwościach barwiących, należy maksymalnie szybko osuszyć powierzchnię parapetu ręcznikiem papierowym, a następnie przemyć obfitą ilością ciepłej wody. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której niepożądany płyn będzie miał okazję wniknąć w pory parapetu i zabarwić, a także zmatowić jego powierzchnię. Jeżeli już pojawiły się przebarwienia, to nie próbuj usuwać ich szorowaniem czy środkami powszechnie stosowanymi w domu, ponieważ spowodujesz jeszcze większe szkody. W trudniejszych przypadkach jedyną możliwością może okazać się mechaniczne czyszczenie wykonywane przez specjalistyczną firmę.
Okresowa impregnacja parapetów z aglomarmuru
Aby maksymalnie zabezpieczyć się przed powyższą sytuacją, zadbaj o odpowiednią i regularną impregnację parapetu zrobionego z aglomarmuru. Rynek oferuje specjalne środki, które pomagają utrzymać tego typu powierzchnie w idealnej formie przez długie lata. Impregnację należy przeprowadzić zaraz po zamontowaniu parapetu i dwa razy w roku (jeżeli znajdują się one we wnętrzach). W przypadku zewnętrznych – impregnację warto przeprowadzać raz na kwartał. Konieczne przy tym jest wcześniejsze dokładne wyczyszczenie powierzchni (wodą bądź środkiem o neutralnym pH). Warstwa impregnatu zabezpieczy parapet wykonany z aglomarmuru przed działaniem czynników zewnętrznych i stworzy jeszcze lepszą barierę dla wszelkich płynów, działających na kamień drażniąco.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą parapetów wewnętrznych znajdującą się pod linkiem:
Parapety wewnętrzne